Glassstaff – Guess I’ll Die Mugg + D20

229,00 kr
SKU
GS-GM-5-GSSLDIE
Förbokning

Från Glassstaff kommer detta presentset med en keramisk mugg och en D20-tärning, skapat med alla otursförföljda rollspelare i åtanke.

Motivet “Guess I’ll Die” föddes under en rollspelssession där en spelare lyckades slå den ena naturliga ettan efter den andra. Efter att karaktären tagit stryk, blivit medvetslös och ännu en gång rullat en etta kom den uppgivna kommentaren som blev inspirationen till muggen.

Motivet är tryckt på båda sidor, så det syns oavsett vilken hand du håller muggen med. Den passar lika bra för kaffe och te under långa rollspelskvällar som present till den där spelaren vars tärningar alltid tycks ha andra planer.

En D20 medföljer dessutom i muggen – praktiskt när det plötsligt är dags att slå initiativ, eller när du behöver ge dina vanliga tärningar en tydlig varning.

Muggen är tillverkad i keramik, tål både diskmaskin och mikrovågsugn och levereras tillsammans med tärningen i en dekorativ fönsterkartong.

Detaljer:

  • Guess I’ll Die-motiv
  • Presentset för rollspelare
  • Keramisk mugg
  • 1 D20-tärning medföljer
  • Motiv på båda sidor
  • Tål diskmaskin
  • Tål mikrovågsugn
  • Levereras i fönsterkartong
  • Tillverkare: Glassstaff

När tärningarna har bestämt sig för att hata dig finns det bara en sak kvar att säga: “Guess I’ll Die”. En D20-mugg för rollspelaren som kan skratta åt sina kritiska misslyckanden.